Indický jitrocel neboli psyllium

Služby

Indický jitrocel neboli psyllium

Tato bylina (Plantago ovata – jitrocel vejčitý), rostoucí hlavně v Indii, se používá jako podpůrný lék při vyměšování. A to jak při zácpě, tak při průjmu. Psyllium je rozpustná vláknina, získávaná ze semen uvedené rostliny, a díky svým vlastnostem dokáže upravit stolici do normálního stavu. Dobře na sebe váže natrávené jídlo a v tenkém střevě ještě vodu, čímž z ní vznikne nestravitelná viskózní látka, která působí jako přírodní objemové laxativum (látka usnadňující vyprazdňování a zajišťující jeho pravidelnost). Při zvětšeném objemu odcházející hmoty je lépe podpořena peristaltika střev, hmota odchází rychleji a tím nedochází ke kvašení a tvorbě toxinů ve střevech. Psyllium svým pohybem zároveň střeva mechanicky očišťuje.

isabgol-4924992_960_720

Kromě toho má psyllium blahodárný vliv při regulaci hladiny krevního cukru, podporuje správný metabolismus tuků a pomáhá snižovat cholesterol, a tím vlastně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Užíváním psyllia volíte šetrný způsob vyprazdňování při hemoroidech.

Vhodné je užívat psyllium při redukční dietě – dokáže totiž zaplnit celý objem žaludku a tím zahání pocit hladu. Výživovou hodnotu, tedy kalorie, má minimální. Takže je dobrým pomocníkem při hubnutí.

vitamin-5033571_960_720

Psyllium patří mezi doplňky stravy a prodává se jako kapsle, granule, tablety a prášek. Nikdy nezapomeňte na to, že při užívání tohoto produktu je nutné zvýšit příjem tekutin. Chcete-li ho užívat jako nápoj, rozmíchejte 1 – 2 čajové lžičky prášku v minimálně 200 ml tekutiny, vypijte ihned a pokud možno ještě zapijte. Jinak si můžete psyllium přidávat do kaší, polévek, pomazánek, masových směsí, smoothie, dezertů, müsli, jogurtu.

Maximální denní dávka pro dospělého je 5 čajových lžiček vlákniny, vhodně rozložených během dne.

A Bio Psyllium cena? Ta je, v porovnání s jeho prospěšnými účinky pro naše zažívání, téměř zanedbatelná.

Back To Top