Zrcadlovky dnes přebírají funkci kamery

Technika

Zrcadlovky dnes přebírají funkci kamery

Fotografové a kameramani měli dost dlouho své specifické pracovní nástroje, které se kromě funkce lišily i přizpůsobením se dané činnosti. Dnes ale už i profesionální kameramané v určitých situacích sáhnou raději po zrcadlovce.

pentax foťák

Profesionální kamery jsou velké a těžké. Na natáčení se proto musí používat stativ nebo ramenní opěrka. Při točení z ruky může nastat třes, zároveň ale tíha pomůže k lepšímu ukotvení, hlavně když se kamera opře o rameno. Chce to však pevné nervy a neustále vše kontrolovat v náhledu. Kamera má také lepší zvuk a možnost k přichycení mikrofonu. Zvuk přímo z kamery je čistější a mikrofon méně překáží, protože se s ním počítá.

Oproti tomu zrcadlovka je skladnější. Lépe se přenáší, lépe se s ní manipuluje a lépe se dostane do pro kameru nedostupných míst. Má také pro lajka snadnější nastavení, i když i to dá při manuálním režimu zabrat. Nespornou výhodou jsou také barvy, které má foťák více syté a obrazu tak dávají větší živost.
žena Kameraman

Kvůli těmto odlišnostem a střetům mezi kamerou a zrcadlovkou, se začala hledat střední cesta. Zmíněné výhody každého by se totiž daly spojit a zlepšit tak obraz i život profesionálům za nimi. Prolínání ale není snadné, protože jeden přístroj nemůže mít najednou vše.

I tak už jsou ale fotoaparáty, které simulují tento přechod. Velikostně jsou jako běžné zrcadlovky, ale váží více. To umožní dostat se na omezená místa a zároveň tíha poskytne oporu rukám. Mimo to samy umí dokonale stabilizovat obraz. Nejen že točící vidí na displeji, jestli je obraz v rovině, ale sám foťák stabilizuje třas, takže natáčení bez stativu je poznat minimálně. Dále často podporují videa ve vysokém rozlišení (4K) a externí mikrofon, takže stírají nedostatky zrcadlovek pro natáčení. Vylepšené bývá také zaznamenávání zvuku přímo do foťáku, ale pro profesionální použití je tu ještě rezerva. Oproti kameře je také zjednodušené nastavení a vyváženější barvy.

Kameramani, kteří si mohou dovolit řečené nedokonalosti zrcadlovky, si tak pro natáčení raději vyberou ji. Zvláště pro ilustrační záběry z ruky nebo záznam akce je perfektní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Back To Top