Sodíková výbojka nepatří do starého železa

Nákupy

Sodíková výbojka nepatří do starého železa

Vysokotlaká výbojka vytváří pomocí sodíkových par příjemné bílé světlo v teplém odstínu, s oranžovo žlutým nádechem, a máme s ním spojený typický poklidný večerní čas. Barva světla také připomíná svit starých vláknových žárovek, na něž jsme byli zvyklí desítky let, a na jejichž tradici dnes navázaly především LED diodové žárovky s paticí E27, převažující opět v teplém barevném odstínu.
Teplou bílou barvu také považujeme za přirozenou, a jestliže se v pouličním osvětlení navečer rozsvítí chladné namodralé světlo LED diod, vnímáme to jako narušení přirozeného životního rytmu. Proč?

světlo

Nepodceňujme denní cykly

Lidské biorytmy se řídí pevnými pravidly, která bychom neměli ignorovat. V průběhu dne vlivem přirozeného slunečního svitu vzrůstá tělesná i duševní aktivita, aby kulminovala přibližně kolem poledne. Slunce se pak postupně opět sklání k obzoru, úhel dopadajících paprsků se stává ostřejším a jejich průchod zemskou atmosférou barví bílé světlo do načervenalého teplého odstínu. Tomu se přizpůsobuje tělesný rytmus a postupně začíná uvolňovat melatonin, který organismus připravuje do klidové a následně spánkové fáze.

lampa

Sodíková výbojka v tomto směru hraje důležitou úlohu. Nepůsobí totiž jako rušivý element, tvorbu melatoninu výrazně neblokuje a stačí jen docela obyčejný závěs v okně, abychom mohli ulehnout ke spánku i s lampou za domem. Neplatí to však pro studené světlo, s tímto problémem se např. potýkají v jedné z jizerskohorských osad, kde bylo veřejné chladné LED diodové osvětlení nainstalováno. Způsobuje to tzv. světelný smog, lidé mají problémy s usínáním, v noci se budí, a to se pochopitelně týká i zvířat. Zdravotní aspekt tu jaksi ustoupil do pozadí před marketingovým tahem.

S tímto fenoménem se lidé potýkají i v dalších evropských zemích, snahou biologů a lékařů je podpořit stávající technologie vysokotlakých sodíkových svítidel, aby setrvaly na svých místech, případně aby se LED diody přizpůsobily podáním barev jejich předchůdcům.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Back To Top