Vysokotlaká výbojka vytváří pomocí sodíkových par příjemné bílé světlo v teplém odstínu, s oranžovo žlutým nádechem, a máme s ním spojený typický poklidný večerní čas. Barva světla také připomíná svit starých vláknových žárovek, na něž jsme byli zvyklí desítky let, a na jejichž tradici dnes navázaly především LED diodové žárovky s paticí E27, převažující opět v teplém barevném odstínu.
Teplou bílou barvu také považujeme za přirozenou, a jestliže se v pouličním osvětlení navečer rozsvítí chladné namodralé světlo LED diod, vnímáme to jako narušení přirozeného životního rytmu. Proč?
Nepodceňujme denní cykly
Lidské biorytmy se řídí pevnými pravidly, která bychom neměli ignorovat. V průběhu dne vlivem přirozeného slunečního svitu vzrůstá tělesná i duševní aktivita, aby kulminovala přibližně kolem poledne. Slunce se pak postupně opět sklání k obzoru, úhel dopadajících paprsků se stává ostřejším a jejich průchod zemskou atmosférou barví bílé světlo do načervenalého teplého odstínu. Tomu se přizpůsobuje tělesný rytmus a postupně začíná uvolňovat melatonin, který organismus připravuje do klidové a následně spánkové fáze.
Sodíková výbojka v tomto směru hraje důležitou úlohu. Nepůsobí totiž jako rušivý element, tvorbu melatoninu výrazně neblokuje a stačí jen docela obyčejný závěs v okně, abychom mohli ulehnout ke spánku i s lampou za domem. Neplatí to však pro studené světlo, s tímto problémem se např. potýkají v jedné z jizerskohorských osad, kde bylo veřejné chladné LED diodové osvětlení nainstalováno. Způsobuje to tzv. světelný smog, lidé mají problémy s usínáním, v noci se budí, a to se pochopitelně týká i zvířat. Zdravotní aspekt tu jaksi ustoupil do pozadí před marketingovým tahem.
S tímto fenoménem se lidé potýkají i v dalších evropských zemích, snahou biologů a lékařů je podpořit stávající technologie vysokotlakých sodíkových svítidel, aby setrvaly na svých místech, případně aby se LED diody přizpůsobily podáním barev jejich předchůdcům.